Od 15. 9. 2021 až do odvolania, nebudú na stránky pridávané zápisy piesni pre heligónku v tabuľkovej forme. K vlastnému prepisu však môžete využiť program HELTAB, alebo využiť nasledujúci návod a vlastnoručne si zápisy pre heligónku zapísať do vlastnej tabuľky. Ďakujem za pochopenie.
Pri ľudových piesňach sa najčastejšie stretávame s polkou, čardášom (2/4 taktom) a valčíkom (3/4 taktom). Takže toto by mala byť prvá vec, ktorú by sme si mali uvedomiť, aby sme si pripravili tabuľku. Pre polku (2/4 takt) si rozdelíme takty (najčastejší prípad) na 4 časti, u valčíka (3/4 takt) na 3 časti. Ukážeme si jednoduchý prepis notového zápisu pre heligónku do tabuľkovej formy. Najskôr troška teórie z I. (možno II.?) stupňa základnej školy. Povedzme si, s akými dĺžkami nôt a pomlčiek sa v zápisoch ľudových piesni najčastejšie stretávame. Sú to:
Veľmi často sa používajú aj noty s bodkou. Bodka za notou predlžuje notu o polovicu jej dĺžky
Triola
Štvrťová triola má dĺžku jednej polovej noty, osminová triola má dĺžku jednej štvrťovej noty (alebo "ľudovo napísané" v rovnakom časovom úseku sa namiesto dvoch štvrťových nôt zahrajú tri štvrťové noty, namiesto dvoch osminových nôt sa v takom istom dlhom čase zahrajú (o "niečo" rýchlejšie) tri osminové noty)
Ligatúra - spája dve noty rovnakých dĺžok - obe noty sa zahrajú bez prerušenia.
To bolo troška najnutnejšej teórie a poďme k samotnému prepisu.
Príklady prepisu nôt rôznych dĺžok vo valčíku
Príklady prepisu nôt rôznych dĺžok v polke
Vizuálne si skontrolujeme celý zápis. Najskôr musíme zistiť či ide o 2/4, alebo 3/4 takt - to býva označené hneď na začiatku piesne. V oboch prípadoch si pripravíme tabuľku, ktorá bude mať pre jednu osnovu 4 riadky rozdelenú na takty.
Do prvého riadku (zhora) budeme zapisovať čísla gombíkov druhého radu pravej (melodickej) časti (hmatníka) heligónky (noty/čísla označené bodkou). Do druhého riadku budeme zapisovať noty/čísla z prvého radu hmatníka heligónky. Do tretieho radu budeme zapisovať basy a akordy (priznávky) a do štvrtého radu smer mechu - tlak > . a ťah <.
Tabuľku rozdelíme nielen na 4 riadky, ale aj na takty a takty na doby.
U valčíkov (3/4 takt) používame tabuľku, kde sú najčastejšie takty rozdelené vždy na tri stĺpce, u poliek každý takt na 4 stĺpce.
valčík
Polka
V programe Heltab sa pri prepise doporučuje istý postup. Najskôr prepísať smer mechu, potom prepis basov a akordov (priznávok) a nakoniec prepis čísiel. K samotnému vkladaniu slúži tabuľka, z ktorej môžeme po označení riadka vkladať smer mechu, basovú linku i diskant.
Príklad prepisu smeru mechu vo valčíku
Príklad prepisu smeru mechu v polke
Príklad prepisu basovej linky vo valčíku (žltou farbou je naznačený prepis ligatúry)
Príklad prepisu basovej linky v polke
Môžeme prejsť k samotnému prepisu. Čísla z notového zápisu prepisujeme do prvých dvoch riadkov tabuľky podľa toho, či je tón v prvom alebo druhom rade na heligónke. Tóny v prvom rade sú označené len číslom, tóny v druhom rade majú za číslom bodku. V tabuľke je druhý rad úplne navrchu.
Príklad prepisu melódie valčíka
Príklad prepisu melódie polky