O stránkach

Stránky Pesničky pre všetkých vznikli ako pokračovanie papierovej verzie Pesničky pre všetkých I. až VI, ktoré boli vydávané v rokoch 1992 - 1994 (2007). Sú pomôckou mladým a začínajúcim hudobníkom, samoukom a tým, ktorí poznajú niektorú z piesní, no nevedia si spomenúť na jej ďalšie pokračovanie a radi by si pieseň zahrali či zaspievali, pripomenuli si jej text, či melódiu. Nie sú "školou" hry na hudobné nástroje. Je to skôr miesto, kde by som rád zhromaždil a ponúkol širokej verejnosti texty a notové zápisy melódii ľudových piesní tak, ako sa pri rôznych príležitostiach spievajú a hrajú v rôznych regiónoch Slovenska, často v rôznych obmenách a rôznej obtiažnosti.

Samotné webové stránky s názvom Pesničky pre všetkých vznikli v januári 2001 a objavili sa na nej všetky piesne z papierovej podoby. Pôvodne sa stránky nachádzali na adrese http://pesnicky.szm.sk, no s príchodom nových technológií museli prejsť viacerými zmenami a jednou z nich bola aj zmena adresy (domény) na súčasnú https://pesnicky.orava.sk.
Stránky Pesničky pre všetkých prevádzkuje:


Ing. Miroslav Jurči
027 13 Hladovka 186
email: pesnicky(zavináč)orava.sk
tel.: + 421 903 866 117

• Hosting: http://www.dsidata.sk
• Software: Stránky sú postavené na redakčnom systéme (CMS) Joomla!, Notové zápisy sú zhotovené v programe Sibelius

Text z pôvodnej papierovej verzie - zo zbierok Pesničky pre všetkých

Mladý, začínajúci hudobník chce pri rozličných rodinných oslavách (meninách, narodeninách, svadbách, krstinách), alebo len pre radosť svojich príbuzných, zahrať niečo, čo by si mohli všetci spolu zaspievať. Ukáže sa však, že jeho repertoár je zatiaľ ešte malý. Kde však nájde jednoduchým, preňho prístupným spôsobom zapísané piesne, pri ktorých sa všetci iste radi zabavíme a ktoré si s chuťou chceme zaspievať?

Touto zbierkou populárnych ľudových piesní s názvom Pesničky pre všetkých by som chcel pomôcť mladým hudobníkom osvojiť si melódie a slová najobľúbenejších slovenských, českých i moravských tanečných ľudových, alebo iných populárnych národných piesní tak, ako sa pri rôznych spoločenských príležitostiach spievajú. Preto sa medzi nimi nájdu piesne, ktoré sú pôvodom české a sú doplnené ďalšími slovenskými slohami, alebo sú niektoré české slová nahradené slovenskými a naopak. Väčšinu týchto piesní napísali neznámi ľudoví autori.

Notový zápis je zámerne zjednodušený tak, aby bol prístupný hlavne mladým hudobníkom a povzbudil ich pri ďalšom štúdiu povinných cvičení a skladieb. Aj takto sa ľudová pieseň opäť dostane do povedomia našej mládeže a prinesie všetkým, ktorí sa radi zabavia a zaspievajú, veľa šťastia a radosti.